Az előszűrő védi meg a vízlágyító készülék vezérlőfejét a vezetékes vízben áramló szennyezőanyagoktól, így megléte egyes háztartási berendezéseknél a beszerelése egyben a garancia feltétele is.
Hiánya esetében a vezérlőfej bármikor sérülhet, aminek javítása igen költséges lehet. Az egyszerűbb felépítésű olcsóbb vezérlőfejeket nem lehet javítani, csak kompletten cserélni, ami még nagyobb költség.
A vezetékes vízben általánosan előforduló szennyezőanyagok egy részét így mindenképpen ki kell szűrni vízlágyító használata esetén.
A vezetékes vízben általánosan előforduló szennyezőanyagok:
- kisebb nagyobb kődarabok, rozsda, homok, iszap, vas és mangán csapadék, azbesztpor, pollen.
- klór, trihalometánok, vas- oxid-hidrát, algák, baktériumok, vörös vérsejtek, lisztpor, virágpor, festékanyagokat, spórákat, füstmaradványok, fehérjék, vírusok, endotoxinok, egyes kolloidok és emulziók, rovarirtó – növényvédő szerek, gyógyszer maradványok, klór-organikus molekulákat (trihalometánokat), nitrát, cianid, ammónium ionokat fémionokat (arzén, higany, króm, ólom, urán, mangán… stb), radioaktív izotópok, gyógyszer és hormonmaradványok.
Ugyanakkor nem mindegy, a szűrés finomsága, és a választott szűrő típusa sem.
Milyen elő(védő)szűrőket – szaknyelven lebegőanyag szűrőt – használnak a vízszerelők?
A vízszerelők a kereskedelemben elterjed és általánosan használt Honeywell- típusú előszűrőt használják. Ezek a szűrők általában 100-150 mikronos fémhálós szűrők, melyek kizárólag a nagyobb méretű köveket és a hálózat faláról levált nagyobb rozsdadarabokat tudják megfogni, minden más finomabb szennyezőanyag keresztülmegy rajtuk.
Miért használják a vízszerelők a Honeywell- típusú előszűrőket?
- Mert ezek terjedtek el a szerelvényboltokban.
- Egy jobb minőségű szűrőhöz képest olcsóbbak.
- Létezik nyomásszabályozós változat is, ugyanis ha a hálózati víznyomás magas, vagy nagyon ingadozik, akkor mindenképpen szükség van a nyomásszabályozóra, és első pillantásra optimális megoldás ha rögtön a szűrővel van összeépítve.
- Nem tömődik el soha, nincs vele gond. (mivel átengedi azt a szennyeződést, ami eltömíthetné…)
Mi történik az előszűrőn keresztüláramló finomabb szennyezőanyagokkal?
- Amennyiben valaki vízlágyítót is üzemeltet – esetében első körben az ioncserélő gyantát károsítják a nem megfelelő szűrőn átáramló szennyezőanyagok! Ez természetesen csökkenti a gyanta élettartalmát, ioncsere képességét – és a lágyító hatásfokát (ellenben jelentősen növeli az üzemelési költségét – só és vízfogyasztását a lágyítónak).
- és egyes anyagok, pl. homok a csapok kerámiabetétjeit teszi rövid idő alatt tönkre másik részüket az ivóvízzel megisszuk, megfőzzük és megesszük.
A fenti képen egy elhasznált szűrőbetétet látunk, talán érthető, hogy miért van rá szükség, és miért kell a betétet rendszeresen cserélni…..
A másik képen pedig egy kivágott csőszakasz látható az egyik regionális vízmű vezetékéből….
Így érthető, hogy hiába tökéletes és tiszta a házunk vezetékrendszere a víz már jóval korábban szennyeződik.
Az általunk javasolt előszűrés finomsága: 25-10 mikronig, de akár 5 mikronos központi előszűrés is megoldható. Ez a szűrés (háromszor, de akár tízszer (!!) finomabb szűrést biztosít, mint egy hagyományos védőszűrő)
Mikor és milyen hátránya lehet a finomabb előszűrésnek?
Abból az alapvető helyzetből kell kiindulni hogy a beszerelt szűrőn keresztül fog az összes víz keresztülfolyni, ami a házba/lakásba érkezik. Így természetesen egy 10 fürdőszobás panziónak egész más méretű előszűrőre van szüksége, mint egy átlagos 1-3 fürdőszobás háztartásnak.
- Nem megfelelő méretű előszűrő választása esetén az előszűrőn nem tud optimális mennyiségű víz keresztülmenni – ezért csökken a víznyomás a szűrő után (gyengén folyik a csapból a víz)
- Az összes olyan finom szűrő (még ha méretben megfelelő is), ami csak keresztmetszeti szűrést biztosít könnyen eltömődik, így ha a vezetékes víz pl. az átlagosnál szennyezettebb – szintén nyomásesést okoz (akár nagyon jelentős mértékű is lehet)
Hogy válasszunk optimális méretű és biztonságos előszűrőt magunknak?
- Megoldásként a CINTROPUR szűrőket ajánlom (több méretben lehet rendelni felhasználási igény szerint)
Miben jobbak a Cintropur NW szériás szűrői, mint a hagyományos előszűrők?
Változtatható a szűrés finomsága: 60-5 µm közt. Ez a szűrés (háromszor, de akár tízszer (!!) finomabb szűrést biztosít, mint egy hagyományos védőszűrő)
- Nincs keresztmetszeti eltömődés, a szűrés egy könnyen cserélhető olcsó – szűrőzsákon keresztül történik.
- A szűrőzsák könnyen, szakember segítsége nélkül cserélhető. Amennyiben finomabb szűrést szeretnék, úgy lehet finomabb szűrőzsákra cserélni a meglévőt bármikor.
- A szűrést centrifugális áramoltatással végzi, így a nagyobb szennyeződések lekerülnek a szűrőház aljába, ahonnan leereszthető.
- A víz áramlása folyamatosan öblíti a szűrőfelületet, így az nagyon nehezen (kizárólag extrém szennyeződés esetén) de inkább nem tud eltömődni.
- A hatékony szűrés miatt megfelelő áramlási sebességet biztosít, nincs nyomásesés a rendszerben.
- Jellemző a hosszú élettartalom, hatékony szűrés…nem kerülnek be homokszemcsék és egyéb szennyezőanyagok a “pohárba” mint hagyományos előszűrőknél.
- Fenntartási költsége olcsó
- Lakóssági és ipari méretben is elérhető.
Tekintse meg Cintropur előszűrőinket!