Egészséggel kapcsolatos kérdések – Hogyan befolyásolja egészséged a tisztított víz?
Technikai kérdések
PI-víztisztító készülékek
Vízlágyító készülékek, előszűrők
Víztisztító kancsók
Hidrogénes és lúgos víz:
Egészséggel kapcsolatos kérdések – Hogyan befolyásolja egészséged a tisztított víz?
- Mire akarom használni a víztisztítót, melyik vízszűrő rendszer a nekem megfelelő?
Sokféle víztisztító rendszert lehet vásárolni, aminek egy része nemcsak tisztítja a vizet, hanem megváltoztatja annak fizikai kémiai paramétereit.
Víztisztító típusok:
- Aktívszenes víztisztítók (tisztított víz – ásványi anyagot tartalmaz)
- Fordított ozmózisos víztisztítók (tisztított víz – ásványi anyagot nagyon kis mennyiségben tartalmaz)
- Desztillátorok (ásványi anyagtól mentesített víz)
- Ionizátorok (lúgos víz)
- Hidrogénes készülékek (hidrogénes víz, energetizált víz)
- Pi-víz (ásványi anyagot tartalmazó tisztított, energetizált víz)
A fenti víztiszító típusok mind egyik másfajta szűrt vizet készít, így érdemes átgondolni mihez is kell a tisztított víz.
- Napi fogyasztásra nagy mennyiségben 2-3 litert iszok belőle
- Méregtelenítő kúrát tartok 2 hét – 2 hónapig
- Sportoláshoz van szükségem energia dús vízre
- Hogyan válasszunk víztisztító rendszert?
A fentiek alapján döntsük el, hogy milyen típusú vizet szeretnénk fogyasztani, ezt követően vegyük figyelembe, hogy napi szintem mennyi vízre van szükségünk a berendezésből, vegyük figyelembe anyagi korlátainkat és ez alapján kezd el szűkíteni a kört a készülékeknél.
- Hogy válasszak konkrét víztisztítót?
A készülék által szűrt víz legyen finom ízű, áttetsző, színtelen és szagtalan, amennyiben lehetséges megfelelő arányban és mennyiségben tartalmazza a hasznos ásványi anyagokat visszapótlásával vagy anélkül is.
A víztisztító kapacitása elegendő legyen az adott családé igényeihez, pl.:
1-2 fős háztartás: vízszűrő kancsó javasolt, vagy beépíthető víztisztító készülék is szóba jöhet igény szerint.
3-4 fős háztartás: nagyobb asztali vízszűrő készülék, vagy beépíthető vízszűrő készülék
5-8 fős háztartás vagy 2 családnak inkább valamilyen beépíthető víztisztítóra lesz szüksége. Érdemes kiszámolni hogy mennyi lesz a család napi vízigénye (ki mennyi vizet iszik naponta), és ez alapján a készülék teljesítményét már meg lehet határozni.
Előny ha a készüléket saját magad tudod beszerelni, karbantartani és a szűrőket cserélni, mert ha ez nem megy, úgy szakembert kell hívnod.
Legyen a víztisztító megfizethető – nem feltétlen a legdrágább a jobb.
A szervezetünk számára káros anyagokat a lehető legjobb hatásfokkal szűrje ki. Legyen részletes vizsgálati jegyzőkönyve, hogy milyen anyagokat képes kiszűrni. Lehetőleg tudja szűrni a hormon és gyógyszer maradványokat is.
A fenntartási költségeit is vedd figyelembe, nyílván minél magasabb minőségű készüléket választasz, egyenes arányban emelkedik ez a költség is. A szervezetünk számára nélkülözhetetlen ásványi anyagokat NE szűrje ki – nem “halott” desztillált-vizet akarunk inni, ugye, hanem élettanilag igazoltan jó hatású vizet.
A víztisztító-alkatrészek és a cserélendő szűrőbetétek legyenek könnyen, gyorsan elérhetők.
Legyen a készülék minden eleme, alkatrésze egyszerűen tisztítható. Amennyiben a készülék tárolótartálya nem tisztítható, úgy 99,9%-ban azzal kell számolnunk, hogy a nem tisztítható, vagy nehezen fertőtleníthető (pl. zárt tartályok) részekben megtelepednek a baktériumok az évek alatt.
Legyen mögötte komoly cég ügyfélszolgálattal, ha problémád vagy kérdésed van, azonnal tudjanak segíteni.
- Milyen víz egészséges a szervezetünkre?
Az egészséges víz nem tartalmaz nehézfémet, vírusokat, baktériumokat, gombákat, klórt, nitrátot, illetve egyéb vegyi anyagokat. Továbbá hosszútávon nem alkalmas a magas ásványi anyag tartalommal rendelkező víz a fogyasztásra. Testünknek alapvetően tiszta vízre van csak szüksége az innivalókat illetően, annak érdekébe hogy ideálisan végbemenjenek a biológiai folyamatok. Pasteur a kutatásai alapján kijelentette. „A betegségeink 95%-át megisszuk”
- Mi van a csapvízben, ami nem jó a szervezetemnek? Honnan tudom, hogy az én vizem milyen?
Magyarországon szinte minden településen más a víz minősége. A vízszolgáltatók folyamatosan ellenőrzik a víz minőségét és az előírásoknak megfelelően próbálják tisztítani. A hatályos rendeletről itt tud bővebben olvasni: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a0100201.kor
Sajnos azonban a csőhálózat állapota miatt vannak területek, ahol hosszútávon nem javasolt a csapvíz fogyasztása. Nem csak a magas klór, klórszármazékok, szerves anyagok tartalma, vagy esetleges rossz íze miatt, hanem a víz keménysége és egyéb szennyező anyag tartalma miatt is érdemes a vizet megtisztítani. Valós képet a vizünk minőségéről a vízügyi szakértők bevizsgálása után kaphatunk csak.
- Mit okoz a klór?
A vízszolgáltatók jelentős része klórral fertőtleníti a vezetékes vizet, hogy elkerülje a víz fertőződését. A klór megöli a baktériumokat. A klór sárgászöld színű, fojtó, maró, szúrós szagú veszélyes méreg. Könnyen cseppfolyósítható, vízben gyengén oldódó, erélyes oxidáló szer. Azonban klór használata során melléktermékek keletkeznek, melyek veszélyeztethetik az újszülöttek egészségét.
- Érzékelhető a csapvíz és a tisztított víz között különbség?
Jelentős különbség van a tisztított és a vezetékes víz íze között. A tisztított víz lágyabb, kellemesebb ízű, és nincs benne a jellegzetes megszokott klór szag és íz.
- Milyen víztisztítók távolítják el a vízből a hormon és gyógyszerszennyeződéseket?
Maunawai KINI vízszűrő PI-víz készítő kancsó, Maunawai Quelle PiPrime – K2, K8 Asztali Pi-víztisztító, MAUNAWAI beépíthető víztisztítók igazoltan eltávolítják a gyógyszer és hormon maradványokat.
- Melyik víztisztító mit szűr ki?
Maunawai KINI vízszűrő PI-víz készítő kancsó – Lebegő szennyeződést, csökkenti a vízkövet, illetve a nitrátot, peszticidek, klór és a bomlástermékeit (trihalogénmetánok), gyógyszer és hormonmaradványok, nem kívánt íz és szaganyagok, nehézfémeket, ólmot, higany, arzén, ezüst, réz, vas, cink, mangán, urán stb., szerves komponenseket, policiklusos aromás szénhidrogéneket.
Maunawai Quelle PiPrime – K2 Asztali Pi-víztisztító: a vízben áramló szennyezőanyagot 5-10 μm ( homok, iszap,por, rozsda, iszapba adszorbeálódott szennyező egyéb anyagok), Kémiai szűrés – nehézfémet, rovar és növény védőszer maradványt, Policiklusos aromás szén-hidrogéneket, a trihalogénmetánokat, gyógyszer és hormonmaradvány, nitrát, arzén, ammónia szennyeződések. A Quelle készülékek nagyobb szűrői több és nagyobb mennyi
Maunawai Quelle PiPrime – K8 Asztali Pi-víztisztító: vízben áramló szennyezőanyagot 0,2 μm ( homok, iszap,por, rozsda, iszapba adszorbeálódott szennyező egyéb anyagok), csökkentik a vízkövet, továbbá a nitrátot, a szervetlen kalcium, magnézium sókat. Kémiai szűrés – nehézfémet, rovar és növény védőszer maradványt, Policiklusos aromás szén-hidrogéneket, a trihalogénmetánokat, gyógyszer és hormonmaradvány, nitrát, arzén, ammónia szennyeződéseket stb.
Maunawai – beépíthető víztisztítók: vízben áramló szennyezőanyagot 0,45 μm ( homok, iszap,por, rozsda, iszapba adszorbeálódott szennyező egyéb anyagok), csökkentik a vízkövet, továbbá a nitrátot, a szervetlen kalcium, magnézium sókat. Kémiai szűrés – nehézfémet, rovar és növény védőszer maradványt, Policiklusos aromás szén-hidrogéneket, a trihalogénmetánokat, gyógyszer és hormonmaradvány, nitrát, arzén, ammónia szennyeződéseket stb.
- Hogyan lehet a hiányzó ásványi anyagokat pótolni?
Az ivóvíz nem csak ásványi anyagokat, hanem nyomelemek is tartalmaz. Ezek megfelelő minőségben való visszapótlása elég nehézkes. Erre a célra beépíthető víztisztító készülék esetében ásványi anyag visszapótló patronokat lehet használni, illetve a Maunawai Quelle készülékek esetében direkt erre a célra használható az Aktivált zeolit ásványkő mely megfelelő mennyiségben tudja az ásványi anyagokat és nyomelemeket visszapótolni a vízbe.
- Kisgyerekek fogyaszthatják a tisztított vizet?
12 hónapos kor felett javasolt a tisztított víz fogyasztása, 12 hónapos kor előtt kérje ki az orvosa tanácsát.
- Káros-e az egészségre, ha nem cserélek időben szűrőbetétet?
Ha elhasználódik a szűrőbetét, akkor szép fokozatosan csökkent a szűrés hatékonysága, már nem képes ellátni a rendeltetését, azaz a víztisztító készülékből érkező víz minősége romlik, megnövekedik a mikrobiológiai szennyeződések a kockázata is. Amennyiben a szűrni kívánt víz tartalmaz egészségre káros összetevőket, akkor sajnos a víztisztító elhasznált filterekkel már nem tudja azokat kiszűrni. Ezen okból kifolyólag nagyon fontos, hogy az előírt szűrőbetét csereintervallumokat a teljes használat alatt szigorúan tartsuk be.
- Mennyi vizet érdemes fogyasztani naponta?
A szervezetünkben végbemenő biológiai és kémiai folyamatok jelentős része a sejtekben megtalálható víz közreműködésével zajlik. A javasolt fogyasztási mennyiség 2-3 liter (testtömegtől is függ), de nagyon meleg időjárás esetén ez a mennyiség akár sokkal több is lehet.
- A háziállatok is ihatnak tisztított vizet?
Igen, a tisztított víz állati fogyasztásra is alkalmas, ajánlott.
Technikai kérdések
- Mit jelent a TDS kifejezés?
TDS egy angol mozaikszó, jelentése: Total Dissolved Solids (összes oldott anyagok) A TDS műszer segítségével a vízben lévő összes szerves és szervetlen oldott anyagot megtudjuk mérni. Mértékegysége a ppm, vagyis (parts per million-ban). Egy másik megfogalmazásban azt jelenti, hogy 1 millió vízmolekulában mennyi egyéb molekula található. A TDS érték konkrétan jelzi a fordított ozmózis membrán állapotát, amiből egyenesen lehet arra is következtetni, hogy adott fordított ozmózisos készülék milyen minőségben tudja kiszűrni a káros anyagokat. Fontos tudni, hogy az alacsony TDS érték önmagában még nem azt jelenti, hogy a vízben nincsenek káros anyagok.
- Melyik víztisztító alkalmas fúrt kúthoz?
Ezt az adott kút vízvizsgálatát követő laboreredmények alapján lehet eldönteni (fizikai, kémiai, bakteriológiai paraméterek)
- Hogyan kerül a víz a vízszűrő készülékbe?
Ez attól függ, hogy milyen rendszerű az adott víztisztító készülék.
- Csapra szerelhető víztisztítók: A vízcsap végére egy útváltó szelep kerül, amihez egy műanyag csővel csatlakozik a víztisztító. Az útváltóval lehet a víz irányát váltani, hogy a mosogatóba folyjon a víz, vagy a készülékbe.
- Beépíthető készülékek: Ezek a készülékek közvetlenül a konyhai mosogató alatt lévő sarokszelephez csatlakoznak egy úgynevezett bekötő adapter (T-adapter) segítségével.
- Vízszűrő kancsók és asztali készülékek: ezeket a készülékeket kézzel kell feltölteni és gravitációs úton történik a szűrés
- Központi víztisztítók: Ezeket a készülékeket a fő vízvezetékcsőre kell bekötni
- Mennyi tisztított vizet termelnek a víztisztító készülékek és ezt mennyi idő alatt?
Maunawai KINI vízszűrő PI-víz készítő kancsó 0,2 – 0,4 liter/perc
Maunawai Quelle PiPrime – K2, K8 Asztali Pi-víztisztító 0,06 liter/perc (8 liter/2 óra)
MAUNAWAI beépíthető Pi-víztisztítók kb. 2 liter/perc (víznyomástól függően)
Egyéb beépíthető víztisztítók 1- 2 liter/perc (víznyomástól függően)
Maunawai központi víztisztítók 10-30 liter/perc (víznyomástól függően)
- Mekkora víznyomás kell a víztisztítók üzemeltetéséhez?
A víztisztító megfelelő működéséhez nagyon fontos a megfelelő víznyomás, azaz a hálózatban lévő víznyomás. Alacsony nyomás esetén csökken a megtermelt tisztított víz mennyisége. A víztisztító ideális működéséhez 3,5 – 6 bar nyomás szükséges. Ez 2 bar víznyomás alatt nyomásfokozó szivattyút kell alkalmazni, felette viszont már nyomáscsökkentőt.
- Mi a különbség a vízlágyítás és a víztisztítás között?
A vízlágyítók kizárólag a vízkövet szüntetik meg ioncserélés útján. A víztisztító készülék alap esetben nem szűnteti meg a vízkövet (kivétel a fordított ozmózisos készülékek) viszont teljes mértékben megtisztítják a vizet a bene előforduló kémiai és egyéb szennyező anyagoktól.
Így akkor javasolt vízlágyítót vásárolni, ha a vízkő tönkreteszi a háztartási berendezéseinket., víztisztítót pedig akkor, ha tiszta vizet szeretnénk inni.
- Az elhasznált szűrőbetétet eldobhatom a hagyományos szemetesbe?
Igen, az elhasznált vízszűrő betéteket háztartási hulladékként kezelhetjük.
PI-víztisztító készülékek
- Bármilyen vizet meg tud szűrni a PI víztisztító készülék?
Rendkívül szennyezett, fogyasztásra alkalmatlan víz tisztításához nem alkalmas a PI víztisztító készülék. Ilyen esetben mindig vízvizsgálatot kell kérni a szakemberektől, és a kapott eredménytől függővé tenni hogy milyen típusú víztisztításra van szükség.
- Mikor nem használhatóak a PI-vízszűrő berendezések?
A PI-vízszűrő berendezéseket úgy tervezték, hogy fogyasztásra alkalmas vizet tisztít meg. Önállóan nem használható abban az esetben, amennyiben a víz olyan szennyező anyagokat tartalmaz (pl. szennyezett kútvíz, vagy ipari víz) melyeket aktívszenes szűréssel nem lehet tökéletesen (vagy határérték alá) csökkenteni.
Ilyen esetben mindig vízvizsgálatot kell kérni a szakemberektől, és a kapott eredménytől függővé tenni hogy milyen típusú többlépcsős víztisztító rendszer kiépítésére van szükség.
- Mikor térül meg egy PI víztisztító vásárlás?
Általában egy 3 – 5 fős család esetében – ha összeadjuk az összes elfogyasztott palackos vizet, akkor fél, egy éven belül megtérül a befektetés.
- Hova lehet egy lakásban vagy házban víztisztító vagy PI-víz készüléket helyezni?
Érdemes a vezetékes vízcsap közelében elhelyezni, hogy könnyen lehessen feltölteni, vagy rácsatlakoztatni a konyhai hideg vizes sarokszelepre. Olyan helyre helyezzük a készülékeket, ahol közvetlen nap nem éri.
- Ki tudja összeszerelni a Maunawai PI-víztisztítót?
A víztisztító készülékek beüzemelése többnyire logikus, a mellékelt magyar nyelvű szerelési útmutató pedig könnyen értelmezhető. Továbbá szívesen nyújtunk telefonon segítséget. Amennyiben az útmutató szerint üzemeli be a készüléket, akkor is érvényes a garancia. Lehetőség van szakember segítségére is, ezt telefonon egyeztetve tudja megszervezni. Ennek költségét nem tartalmazza a készülék ára, minden esetben egyedi árajánlatot kap az eladótól.
- Milyen garanciát kapok a PI-víztisztító készülékre?
A készülékekre a Magyarországon érvényben lévő hatályos értéket figyelembe vevő jótállás vonatkozik.
- 10-100 ezer forint vételárig: 1 év
- 100-250 ezer forint vételárig: 2 év
- 250 ezer forint vételár felett: 3 év a jótállás.
- Van e bármilyen minősítése a PI-víztisztító készülékeknek?
A víztisztítók megfelelnek az Európai Uniós és az Amerikai NSF Standard szabvány követelményeknek egyaránt. A forgalmazott víztisztítók NNK (ivóvíz biztonsági) engedéllyel rendelkeznek. Továbbá rendelkeznek még CE, WQA, ISO minősítésekkel is.
- Meddig garantált a Maunawai PI-szűrőbetétek ellátása?
A vásárlást követő 10 évig garantáljuk a szűrőbetétek zavartalan ellátását az általunk értékesített víztisztítókhoz. Abban az esetben, ha nem tudunk szűrőt biztosítani értékegyeztetéssel másik víztisztítót adunk.
- Mennyibe kerül évente a PI-víztisztító üzemeltetése?
A készülékek üzemelési költsége a szűrőbetét cserékből tevődik össze, és készülékenként más költséget jelent.
Eltérők a szűrőcsere intervallumok is az egyes típusok közt.
Az aktuális szűrőbetét árakról itt tud tájékozódni: Szűrőbetétek – Pivíztisztító webáruház (piviztisztitowebaruhaz.hu)
- Mikor és hogyan kell karbantartani a Maunawai PI-vízszűrő készüléket?
Az egyes készülékek eltérő karbantartási és szűrőcsere intervallumokkal bírnak, így a karbantartás is ennek megfelelően eltérő az egyes típusok közt. Az Maunawai Quelle és Kini kancsó igényli a leggyakoribb ápolást a betöltött víz mennyiségétől, vízkeménységtől és szennyezettségétől függően.
- Maunawai KINI PI vízszűrő kancsó: 3-4 havonta esedékes a szűrőcsere,
- Maunawai Quelle készülékek: 1 éves szűrőcsere periódus
- Maunawai beépíthető készülékek: 18 – 24 hónap csereintervallum
- Hogyan hat a magas vas ás mangán tartalom a PI-víztisztítókra?
Különbséget kell tenni a vízben oldott vas és vörös vas között. A vörös vas barnás-vöröses vastag lepedéket/üledéket hagy mindenütt. A vörös kicsapódott (oxidált) vasat teljes mértékben el kell távolítani a vízből, különben a Maunawai PI- víztisztító PI-szűrőjét eltömítheti, amit cserélni kell idő előtt.
Amennyiben ilyen szennyezett vize van akkor érdemes a Maunawai Quelle készüléket választani, ugyanis a 0,2 μm kerámia előszűrő hatékonyan fogja fel az ilyen típusú szennyeződéseket, ugyanakkor könnyedén tisztítható is. A Maunawai beépíthető készülékek esetében a magas vastartalom gyakoribb szűrőcseréket eredményez. Ennek elkerülése végett javasoljuk valamilyen központi előszűrő alkalmazását, mely nemcsak a Maunawai készüléket védi a vs szennyeződésétől, hanem az összes háztartási berendezést is.
- Csecsemők, várandós nők és idős emberek is fogyaszthatják a Maunawai PI- vizet?
Igen határozottan javasolt. A tiszta víz nagymértékben hozzájárul az egészséges táplálkozáshoz. Csecsemők esetében a Maunawai Pi víz fogyasztására is a WHO szabályai az irányadóak.
- Fogyaszthatják kisállatok a Maunawai PI-vizet?
Igen, a tisztított víz állati fogyasztásra is alkalmas, ajánlott.
Vízlágyító készülékek, előszűrők
- A már beépített vízlágyító készülék nem káros a víztisztítóra?
Nem káros, sőt meglehetősen hasznos, megkönnyíti a víztisztító szűrési folyamatát. A fordított ozmózisos készülékek esetében pl. a magnézium és kalcium lerakódások okozzák a membrán felületének elhasználódását. A vízlágyító által használt só, nátrium könnyebben távozik és 98%-ban eltávolítva a lerakódásokat.
- Honnan tudom, hogy mekkora vízlágyítóra van szükségem?
Az alábbi tényezők határozzák meg, hogy milyen vízlágyítót érdemes megvenni: hány fürdőszobát lát el a vízlágyító, mennyi a havi átlag vízfogyasztásod, milyen a vezetékes víz minősége – mennyire kemény.
Az egyes vízlágyítók műszaki tartalomban eltérnek egymástól. Eltérő kapacitással, gyantamennyiséggel és áramlási sebességgel rendelkeznek. A választás azonban nem csak ettől függ, számításba kell venni a ház vízvezeték rendszerének sajátosságát és a víznyomási adatokat is.
Vízlágyító vásárlás előtt mindenképpen javasoljuk szakember segítségét igénybe venni, aki egyedileg az igényekhez és a felhasználás helyéhez és módjához ki tudja választani az optimális készülékeket.
- Mennyibe kerül a vízlágyító üzemeltetése?
Az üzemelési költség függ attól, hogy az adott háztartás mennyi vizet használ fel, mennyire kemény a víz, és milyen tudásszintű vízlágyító üzemel az adott helyen. Konkrétan megmondani ezt lehetetlen.
A különböző márkájú vízlágyítók közt nagyon nagy az üzemelési költség különbség. Általánosságban elmondható, hogy az egyes vízlágyítók közt akár 100-500%-os üzemelési különbség is lehet ugyanazon helyen.
A vízlágyító készülékek élettartalma eltérő, de egy jó minőségű készülék 12, akár 15 évig is tud üzemelni az első gyanta cseréig, és a teljes élettartalom akár 25 év is lehet.
A fentieket figyelembe véve érdemes olyan készüléket választani, mely alacsony üzemelési költséggel bír
- Mi a különbség a vízlágyítás és a víztisztítás között?
A vízlágyítók kizárólag a vízkövet szüntetik meg ioncserélés útján. A víztisztító készülék alap esetben nem szűnteti meg a vízkövet (kivétel a fordított ozmózisos készülékek) viszont teljes mértékben megtisztítják a vizet a bene előforduló kémiai és egyéb szennyező anyagoktól.
Így akkor javasolt vízlágyítót vásárolni, ha a vízkő tönkreteszi a háztartási berendezéseinket., víztisztítót pedig akkor, ha tiszta vizet szeretnénk inni.
- Vízlágyító kisokos
Vízlágyítóval kapcsolatos bővebb információért kérem kattintson erre a linkre: https://www.piviztisztito.hu/vizlagyito-kisokos—hogyan-valassz-vizlagyitot.html
Víztisztító kancsók
- Hol tárolhatom a vízszűrő kancsót?
A vízszűrő kancsót érdemes hűvös napfénytől védett helyen tárolni
- Elszaporodnak a baktériumok ha állandóan víz áll a kancsóban?
Annak érdekében, hogy a víz minősége és frissessége megmaradjon érdemes napi szintem mindig friss vizet szűrni. A Vízszűrő kancsók esetében is a szűrőbetétek baktérium védelemmel vannak ellátva, így a betétek gyártó által előírt cseréjének betartása mellet nem kell félni a baktériumok elszaporodásától.
A szűrőpatron legtöbbje annak érdekében, hogy a baktériumok ne szaporodjanak el kis mennyiségben ezüstöt, KDF-et, vagy antibakteriális kerámia rendszereket is tartalmaznak. A szűrt vizet nem ajánlott 1 napnál tovább tárolni. Ismeretlen eredetű és meleg vizet kérjük, ne szűrjön a vízszűrő kancsókkal!
- A kancsóban tárolható a szűrt víz?
Természetes igen, a kancsó olyan BPA mentes műanyagból készült, hogy semmilyen anyag nem oldódik ki belőle használat során.
- Nem probléma ha a filter belelóg a szűrt vízbe?
Egyáltalán nem probléma.
- Berakható mosogatógépbe a vízszűrő kancsó?
A kancsók víztartálya és kiöntő része mosható mosogatógépben azonban a szűrőtároló része nem. Szűrőpatron csere során érdemes a készüléket enyhén szappanos vízzel átmosni, alaposan kiöblíteni és kiszárítani. Kerülje a vegyszer és súroló eszközök használatát.
- Van-e egészségre ártalmas anyag a műanyag vízszűrő kancsóban?
Nincs. Mind a szűrőpatron, mind pedig műanyag kancsó anyaga NNK által bevizsgált engedélyezett termék. Egészségre nem káros. A szűrőbetét tartalmazhat egy kevés ezüstöt a baktériumok elszaporodásának megakadályozása miatt, azonban ez nem haladja meg a WHO ivóvízre vonatkozó előírásait.
- Milyen gyakorisággal kell a vízszűrő kancsókban szűrőbetétet cserélni
Minden vízszűrő betétnek más a kapacitása. Az adott szűrő gyártója megadja, a szűrőbetét kapacitását ezt kell figyelembe venni, és betartani. A szűrőkancsók szűrőbetétjeit 1- 3 havonta vagy 150 – 400 liter víz megtisztítása után kell cserélni típustól függően.
- Mennyibe kerül a vízszűrő kancsóban a betétcsere?
A szűrőbetétek ára nagyon változó, alapvetően függ attól, hogy milyen mennyiségű és minőségű szűrőanyagot tartalmaznak. A vízszűrő kancsó kiválasztásánál vegyed figyelembe, hogy adott kancsóhoz a későbbiekben milyen áron tudsz cserebetétet vásárolni. A Prémium vízszűrő kancsó kategóriák esetében a szűrőbetétek általában drágábbak, mint az egyszerűbb modelleknél, de ezzel együtt nagyobb szűrési kapacitás, jobb szűrési eredmény, és hosszabb élettartalom is társul.
- Bármilyen vizet szűrhetünk szűrőkancsóval?
A szűrőkancsót fogyasztásra alkalmas vezetékes ivóvíz utótisztítására tervezték. Amennyiben ez nem áll rendelkezésre, akkor vízvizsgálatot kell kérni a szakemberektől, és a kapott eredménytől függővé tenni hogy milyen típusú víztisztításra van szükség. Összegezve el lehet mondani, hogy nem minden vizet lehet kancsóval szűrni.
- Ha elutazom akkor mit csináljak a vízszűrő kancsómmal?
Rövid távollétesetén esetén (1-3 nap) tegyed sötét hűvös helyre a vízszűrő kancsót. Megérkezést követően szűrj a kancsóval 1-2 adag vizet, amit nem igyál meg, hanem használj el növények locsolására. Ezt követő szűrésnél kóstold meg a szűrt vizet. Amennyiben a megszokott kellemes ízt és szagod érzel akkor használd tovább a szűrőkancsót. Amennyiben rossz ízt vagy szagot érzel, az esetben cseréld ki a szűrőbetéteket.
Hosszabb távollét esetén (1-3 hét) esetén tedd a kancsót vagy a szűrőbetéteket a hűtőszekrénybe, majd megékezőkor szűrj a kancsóval 2-3 adag vizet, amit nem igyál meg, hanem használj el növények locsolására. Ezt követő szűrésnél kóstold meg a szűrt vizet. Amennyiben a megszokott kellemes ízt és szagod érzel akkor használd tovább a szűrőkancsót. Amennyiben rossz ízt vagy szagot érzel, az esetben cseréld ki a szűrőbetéteket.
Amennyiben 1 hónapig nem fogod használni a kancsót, érkezéskor tegyél bele egy új szűrőbetétet.
Hidrogénes és lúgos víz:
- Lehet túl sok hidrogént a szervezetbe vinni?
A hidrogén természeténél fogva elpárolog egy idő után és kilélegezzük, nem tud felhalmozódni a szervezetben. Élelmiszer adalékként használható, szervezetünk a bélben képes növényi rostokból hidrogént előállítani.
- Tárolhatom a hidrogénezett vizet a hűtőben?
Igen, ajánlott a rozsdamentes acél termosz, melyet teljesen meg kell tölteni, hogy minimális levegő maradjon a tetején. Más tároló esetén a víz elveszíti a hidrogén tartalmát.
- Milyen az íze vagy szaga a hidrogénes víznek?
A hidrogénes víz íze és szaga nem változik meg a dúsítás során.
- Mennyi idő alatt távozik a hidrogén a hidrogénezett vízből?
Nyolc órán keresztül tudja a víz megtartani a hidrogén antioxidáns tulajdonságait. Ezt az intervallumot úgy tudjuk növelni, hogy zárt, teljesen teli üvegben tároljuk.
- A hidrogénes víz készítő készülék tisztítja is a vizet?
Nem. A hidrogénes víz készítő készülék kizárólag csak dúsítja a vizet hidrogénnel. Éppen ezért tiszta, jó minőségű vizet érdemes a készülékbe helyezni.
- A hidrogénes víz ugyanaz, mint a lúgos víz?
Nem. A lúgos víz tartalmaz nagy mennyiségű ásványi anyagot oldott formában és általában nincs elektromos töltése vagy pedig aktív hidrogént tartalmaz.
- Bármelyik palackozott vizet hidrogénezhetem?
Nem, nagyon alacsony ásványi anyag tartalmú víz vagy ozmózis víztisztítóból nyert víz használata javasolt. Javasoljuk, hogy 100 mg/l alatti száraz anyag tartalmú vizet használjon, amely 100 ppm-nél vagy 150 μS/cm-nél kisebbnek felel meg.
- Csecsemők, várandós nők és idős emberek is fogyaszthatják a hidrogénben dús vizet?
Igen. A hidrogénnel dúsított víz segít fenntartani egy megfelelő oxidációs szintet az egészség érdekében. Nincs semmi ellenjavallata.
- Fogyaszthatják kisállatok a hidrogénezett vizet?
Igen. Naponta többször érdemes cserélni a vizet, mert hat óra elteltével elkezdi elveszíteni a töltését.
- Fogyaszthatok-e kizárólag hidrogénezett vizet antioxidáns tartalmú ételek helyett?
Nem. Minden esetben a teljes körű táplálkozás alkalmazandó, ahol a vitaminokat és az antioxidáns hatású ásványi anyagokat élelmiszerekből nyerjük.
- Főzéshez is ajánlott a hidrogénes víz?
Elméletileg igen, de gyakorlatilag nem javasolt, mert a hőmérséklet növelésével a hidrogén elpárolog, elveszíti az antioxidáns hatását.
- Ha egy üveg hidrogénes vizet felrázok, elveszíti a töltöttségét?
Amennyiben a palack teljesen tele van akkor nem, de ha van jelentős mennyiségű levegő is, akkor igen kirázható a hidrogén.
- Hatással van-e a szervezetre, a bőrre, illetve a fejbőrre a hidrogénes víz?
Igen. A hidrogénezett vízzel itassunk fel egy vattakorongot és közvetlenül vigyük fel a bőrre, néhány percig hagyjuk rajta. Megszünteti a bőrben lévő szabad gyököket.
- Hidrogénezhetek tejet, gyümölcslét vagy egyéb folyadékokat?
Nem javasolt csak a tiszta víz használata.
- Hidrogénezhetem a fordított ozmózisú vizet?
Igen. Elsősorban a fordított ozmózisú vizet javasoljuk a hidrogénnel dúsítani.
- Különbözik a hidrogénes víz íze a hagyományostól?
Minimálisan változik meg az íze és az illata a víznek, de ez nem kellemetlen ízt vagy szagot jelent.
- Lehetséges túladagolni a hidrogénnel dúsított vizet?
Nem. Bármennyire dúsítja hidrogénnel a vizet, lehetetlen túlterhelni azt. Amint a víz felveszi a maximálisan felvehető hidrogént a többi elpárolog belőle. Így bármennyi hidrogénnel dúsított vizet ihat, nem tudja elérni az egészségtelen határt.
- Lehetséges túlzottan negatív antioxidáns töltést bevinni a hidrogénezett vízzel?
Nem. Ha a szervezetben túl sok lesz, akkor az elektronok a bőrön keresztül eltávolodnak. A gond pont ott kezdődik, ha túl sok távozik, ami oxidációt okoz.
- Mennyi hidrogénezett vizet érdemes innom egy nap?
Az egészséges embereknek nap szinten 1-3 liter hidrogénes vizet érdemes fogyasztania. Javasolt, hogy üres gyomorra fogyasszuk illetve étkezések között. Már napi több mint egy pohár belőle kellően hasznos lesz az Ön oxidációs szintjének szabályozásához.
- Mennyi idő alatt veszti el hidrogénnel dúsított víz a töltöttségét?
Teljes mértékben attól függ, hogy hogyan tároljuk a hidrogénnel dúsított vizet. Amennyiben nyitott edényben, akkor 1-2 óra alatt, ha pedig zárt, légmentes tárolóban, hűtőben akkor akár több napig is megmarad a telítettsége a víznek. Ajánlott az acél termosz tároló használata.
- Mi a legjobb módja a hidrogénezett víz szállításának és tárolásának?
Légrés nélküli palackban szállítható, azaz a hidrogénes víz csurig legyen, így nem veszíti el a hidrogén töltöttségét.
- Miért ad számunkra több energiát a hidrogénnel dúsított víz?
A hidrogénes víz segíti a szervezetünkben történő oxidáció folyamatok szabályozását, melynek köszönhetően a bevitt élelmiszer energiává alakul át és nem zsír halmozódik fel. Maga oxidációs szint során nem tudja a szervezet energiává alakítani az élelmiszert.
- Miért ajánlott a hidrogénes vízfogyasztása?
Antioxidánsként viselkedik azáltal, hogy közömbösíti a szabadgyökök hatását és csökkenti az oxidatív stresszt. Ez az oxidatív stressz a legtöbb betegség okozója és az idő előtti öregedésnek. A hidrogén a kis mérete miatt eljut a test minden egyes részébe, egészen a sejtmagig.
- Miért van a 10, 20 és 30 perces hidrogénezési lehetőség?
A tíz perces eljárás során a teljes hidrogén dúsítási folyamat megtörténik. Amennyiben azonnal fogyasztja a vizet, akkor érdemes a 10 perces eljárással dúsítani, ha pedig a nap folyamán akarja elfogyasztani, akkor a 20-30 perceset válassza, amely hosszabb ideig megőrzi a víz a hidrogén töltöttséget.
- Miért van a hidrogénezett víznek ilyen magas antioxidáns hatása?
A hidrogént az egyik legerősebb, magas redukciós potenciállal rendelkező antioxidáns. A hidrogén a legkisebb és legkönnyebb antioxidáns, köszönhetően a szabad elektronoknak és a hidrogén reaktív természetének.
- Miért van szükségünk antioxidánsok bevitelére?
A lélegzés során szervezetünkbe jutó oxigén 2%-a rossz minőségű oxigénné alakul, amely beindít egy oxidáló folyamatot. Azonban a rossz oxigén átalakítható jó oxigénné, ha antioxidáns elektromos töltést adunk hozzá. Ha nem éri elektromos töltés, akkor rossz hatással lesz a sejtjeinkre, megbetegíti vagy akár el is pusztíthatja. A kor előrehaladtával testünk kevesebb antioxidáns enzimet termel, így még több antioxidánsra van szükségünk.
- Milyen a hidrogénes víz pH-értéke?
A hidrogén a víz pH értékét fél ponttal növeli, így megközelítően 7-7.5, amely nagyon hasonló az emberi vérhez. A hidrogénezett víz lúgosító hatású, ellenáll a szervezet savasságának, így meggátolja az oxidációt.
- Milyen anyagból készült a készülék víztároló kancsója?
BPA mentes anyagból, amely megfelel a legmagasabb élelmiszerminőségi előírásoknak. Semmilyen káros anyag nem oldódik ki belőle használat során.
- Milyen anyagból készültek a készülék elektródái?
Platina bevonatú titánból.
- Mennyi áramot fogyaszt a hidrogénes víz készítő készülék?
24 wattot, amely egy alacsony fogyasztású izzólámpának felel meg.
- Okozhat a hidrogén robbanást?
Nem. Ilyen koncentrációban nem tűz,- és robbanás veszélyes, révén, hogy a érintkezik a levegővel és folyamatosan elpárolog.
- Teák és főzetek készítéséhez ajánlott-e?
A melegítés, forralás közben a hidrogén elpárolog, így nem érdemes a főzni a hidrogénes vízzel.
- Újra hidrogénezhetem a vizet, miután egyszer már elveszítette a töltöttségét?
Igen. Ha a hidrogén elpárolog, akkor újra lehet hidrogénnel dúsítani.
- Újra tudom hidrogénezni ugyanazt a vizet többször is, anélkül, hogy a hidrogén túladagolás veszélye fenyegetne?
Igen. A víz természeténél fogva meghatározott mennyiségű hidrogént tud felvenni, ha ezen értéket meghaladja, akkor a hidrogén elpárolog. Így a hidrogén bevitelt nem lehet túladagolni.
- Van kalóriatartalma a hidrogénezett víznek?
Nincs. A hidrogénezett víznek nulla a kalóriatartalma.
- Várhatóan mikor kezdem el észrevenni a hidrogénezett víz hatásait?
Gyakorlatilag már a fogyasztás napján érzékelhető, hogy energikusabbak vagyunk, könnyebb az emésztésünk és hidratáltabbak vagyunk. A szerveztünk gyógyulását illetően néhány hét, hónap szükséges a folyamatok beindulásáig, az oxidatív stressz csökkentéséig.